DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

*Hos Geldiniz* Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammed * Deyip OYLE CIKIN iNSALLAH
DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

Saat

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?

Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok


Sitede bugüne kadar en çok 67 kişi Cuma Tem. 28, 2017 10:45 pm tarihinde online oldu.

Dua Kuran-i Kerim Dinle

En çok konu başlayanlar

En son konular

» Sabah ve İkindi Namazından Sonra Nafile Namaz Kılınır mı?
Çarş. Haz. 27, 2012 9:16 am tarafından Admin

» Kur'an okumanın zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:33 am tarafından Admin

» İslam Düşmanlarını Sevmenin Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:29 am tarafından Admin

» Vaktin Önemi ve Onu Boş Yere Harcamanın Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:26 am tarafından Admin

» Hadis Ezber Etkinlikleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:29 am tarafından Admin

» Namaz Dersleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:21 am tarafından Admin

» Regaip Kandili ile ilgili Hadisler
Perş. Mayıs 24, 2012 12:39 am tarafından Admin

» Regaib Kandili Nedir?
Perş. Mayıs 24, 2012 12:28 am tarafından Admin

» Üç Aylar İle İlgili Hadis-i Şerifler..
Perş. Mayıs 24, 2012 12:11 am tarafından Admin

Her gune ozel soz

Ezan Ve Namaz VakitleriEn iyi yollayıcılar

Istatistikler

Kullanıcılarımız toplam 203 mesaj attılar bunda 142 konu

Toplam 12 kayıtlı kullanıcımız var

Son kaydolan kullanıcımız: vildankader@gmail.com

Cevşen-ül Kebir

Ey OguL

EY OGUL...... Bu yalan dünya mesakkat ve çile yeridir,sikintisiz çilesiz hayat hayat degildir,musibetlerse iyilerin hep pesindedir,dinle bütün nebiler neler çekmis EY OGUL...... Ademle havva akibet cennetten kovuldu,yakubunsa yillarca gözleri görmez oldu,eyyubun vücudunu habis kurtlar bürüdü,dert çekmeden kemale eremezsin EY OGUL...... ibrahim gibi ateslere atilmadikça,ismail gibi minada kurban olmadikça,yunus gibi baligin karninda kalmadikça ,gerçek müslüman olamazsin EY OGUL....... Aise gibi iftiraya ugramadikça,musa gibi kizildenize açilmadikça,yusuf gibi kardesler kuyuya atmadikça,sen dervis olamazsin EY OGUL..... Isa gibi çarmiha zulmle gerilmedikçe,süleyman gibi kus dilini bilmedikçe,nuh gibi tufanda gemiye binmedikçe,cennet ucuz degil kazanamazsin EY OGUL..... Hazreti ömer adaletle daim yogruldu,meryem magarada babasiz çocuk dogurdu,rabia ise bodrumda yilanla dost oldu,çile çekmeden alim olamazsin EY OGUL..... Veysel karani ise ana sözü dinlerdi,mevlana hak hak diye dönüp rabbe yöneldi,evliya çelebi hep diyar diyar gezerdi,rabbini aramadan bulamazsin EY OGUL.... Ali hem cengaverdi hemde çok cesaretli,yunus taptuka yillarca hizmet eyledi,imami azam elma suyunu içiverdi,gaflete dalmadan uyanamazsin EY OGUL..... Hazreti Muhammed gibi hicret etmedikçe,ayagina deve dikenleri batmadikça,magarayi örümcekler agla sarmadikça,hak dostuna komsu olamazsin EY OGUL.... Peygamberimize amcasi çok eziyet etti,nuhun oglu ise gemiye binmedi,kabil kardesini vurup nefsine yenildi,düsman uzakta deme en yakinin EY OGUL..... Bütün çileler bosuna çekilmedi,aciyla sabirla biryerlere gelindi,hepside tek tek imtihana tabi tutuldu,kazananlar kevser suyundan içti EY OGUL...... Atese dayanacagin kadar günah isle,büyük ruhlar büyük aci çeker bunu belle,sen peygamberlerin kuranin yolunu izle,ne kadar haksizliga ugrasanda EY OGULLLLLLL....... Yazar: Nur Yuzlum________

  Şüphesiz ki o, kıyâmetin (ne zaman kopacağının) bilgisidir.

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 207
  Kayıt tarihi : 18/03/12

  Şüphesiz ki o, kıyâmetin (ne zaman kopacağının) bilgisidir.

  Mesaj  Admin Bir Ptsi Mart 26, 2012 9:31 pm

  وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِّلسَّاعَةِ فَلَا تَمْتَرُنَّ بِهَا وَاتَّبِعُونِ هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ

  “Şüphesiz ki o, kıyâmetin (ne zaman kopacağının) bilgisidir. Ondan hiç şüphe etmeyin ve bana uyun; çünkü bu, dosdoğru yoldur.” (Zuhruf, 61)

  Abdullah el-Gımarî, İkâmetu’l-Burhân ala Nuzûli Îsâ aleyhisselâm fî Âhiri’z-Zemân adlı kitabında bu âyet hakkında şöyle der: “Yani Îsâ aleyhisselâm kıyâmet için bir alamettir. Onun nuzûl edeceği şüphesiz olarak buradan anlaşılır. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in tefsîri bu şekildedir.

  İbn Hibban, Sahîh’inde “Meryem oğlu Îsâ’nın Kıyâmet Alâmeti Olarak Nuzûl Edeceğinin Beyânı” diye bir başlık açmış ve şöyle rivâyet etmiştir;

  Muhammed b el-Hasen b. el-Halil Hişam b. Ammar el-Velid b. Müslim Şeyban b. Abdurrahman Asım Ebû Rezin Ebû Yahya Mevla İbn Afra İbn Abbas isnadıyla;

  Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem: “Şüphesiz ki o, kıyâmetin (ne zaman kopacağının) bilgisidir.” (Zuhruf, 61) âyeti hakkında buyurdu ki: “Meryem oğlu Îsâ kıyâmet gününden önce nuzûl eder.” İbn Hibbân (8/288) Bu isnad sahîhtir, bütün ravileri güvenilirdir. Asım meşhur kıraat imamlarındandır.

  İbn Abbas, Ebû Malik, el-Hasen, Mucâhid, Katâde, es- Suddî, ed-Dahhâk, İbn Zeyd ve daha başkalarından, Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in bu hadisinde gelenin aynısı rivâyet edilmiştir. Bu rivâyetler İbn Cerîr’in Tefsîr’inde muhtelif isnadlarla pek çok yoldan rivâyet edilmiştir. Hepsi de bu âyette kastedilenin Îsâ aleyhisselâm’ın kıyâmet gününden önce nuzûl edeceği olduğunu ifade etmektedir.

  Bu âyetin tefsîri, başka şekilde tefsîr edilemeyecek şekilde tayin edilmiştir. Bunun delillerine gelince;

  Birincisi; yukarıda geçtiği gibi Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in tefsîri sahîh olarak gelmiştir.

  İkincisi; Îsâ aleyhisselâm’dan bahseden âyetlerin siyakı bunu göstermektedir. Yüce Allah’ın âyetlerini oku: “Meryem oğlu Îsâ, bir misal olarak anlatılınca senin kavmin hemen bağrışmaya başladılar. “Bizim tanrılarımız mı hayırlı, yoksa o mu?” dediler. Bunu sana ancak tartışmak için söylediler. Doğrusu onlar kavgacı bir toplumdur. O, sadece kendisine nimet verdiğimiz ve İsrailoğullarına örnek kıldığımız bir kuldur. Eğer dileseydik, içinizden, yeryüzünde yerinize geçecek melekler yaratırdık. Şüphesiz ki o (Îsâ), kıyâmetin (ne zaman kopacağının) bilgisidir. Ondan hiç şüphe etmeyin ve bana uyun; çünkü bu, dosdoğru yoldur.” (Zuhruf, 57-61)

  Bir delil olmadıkça sözü siyakından başka bir şeyle değiştirmek caiz değildir. İbn Cerîr’in daha önce belirttiği gibi bu ancak teslim olmayı gerektiren, delaleti açık olan, zâhir bir âyet veya Rasûl’ün açık bir haberi ile mümkün olur.

  Üçüncüsü; söylenildiği gibi zamir Îsâ aleyhisselâm’dan başkasına ait olsa idi, bu, Kur’ân-ı Kerîm’in belagatinin tenzih edilmesi gerektiği bir zayıflığı olurdu.

  Allâme İbn Kesîr Tefsîru Kur’âni’l-Azim (4/132)“Şüphesiz o, kıyâmet için bir bilgidir” (Zuhruf, 61) âyeti hakkında der ki; “Bu âyetin tefsîri hakkında daha önce İbn İshak’ın tefsîri geçmişti. Buna göre burada, kastedilen; Îsâ aleyhisselâm’ın ölüleri diriltmesi, anadan doğma körleri, baras hastalığı olanları ve başka hastalıkları iyileştirmesi gibi mucizelerdir. Ancak bunda şüphe vardır. Bundan daha da uzak olanı, Katâde’nin el-Hasen el-Basrî ve Saîd İbn Cübeyr’den naklederek anlattığıdır ki, buna göre âyetin başındaki zamir Îsâ aleyhisselâm’a değil Kur’ân’a aittir. Ancak sahîh olan, zamirin Îsâ aleyhisselâm’a ait olmasıdır. Zira âyetin akışında Îsâ aleyhisselâm zikredilmektedir. Bir de bu âyette kastedilen, Îsâ aleyhisselâm’ın kıyâmet gününden önce yeryüzüne inmesidir. Nitekim Yüce Allah başka bir âyet-i kerime’de şöyle buyurmaktadır: “Kitâb ehlinden hiç kimse yoktur ki; ölümünden önce ona” yani, Îsâ aleyhisselâm’a “iman edecek olmasın. O da kıyâmet günü üzerlerine şâhid olacaktır.” (Nisa, 159) buyurmaktadır. Ayrıca bu âyetin:

  “Şüphesiz ki o, beklenen saat için bir işarettir” şeklindeki kıraati de bu anlamı güçlendirmektedir. Yani Meryem Oğlu Îsâ, kıyâmetin meydana geleceğine bir işaret ve delildir.

  Ebû Hureyre, İbn Abbâs, Ebû’l-Âliye, Ebû Mâlik, İkrime, el-Hasen, Katâde, ed-Dahhâk ve başkalarından da bu şekilde rivâyet edilmiştir. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’den mütevâtir olarak rivâyet edilen hadislere göre; Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, Îsâ aleyhisselâm’ın kıyâmet gününden önce adaletli bir imam ve hakem olarak ineceğini haber vermiştir.

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 3:01 am