DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

*Hos Geldiniz* Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammed * Deyip OYLE CIKIN iNSALLAH
DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

Saat

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?

Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok


Sitede bugüne kadar en çok 67 kişi Cuma Tem. 28, 2017 10:45 pm tarihinde online oldu.

Dua Kuran-i Kerim Dinle

En çok konu başlayanlar

En son konular

» Sabah ve İkindi Namazından Sonra Nafile Namaz Kılınır mı?
Çarş. Haz. 27, 2012 9:16 am tarafından Admin

» Kur'an okumanın zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:33 am tarafından Admin

» İslam Düşmanlarını Sevmenin Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:29 am tarafından Admin

» Vaktin Önemi ve Onu Boş Yere Harcamanın Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:26 am tarafından Admin

» Hadis Ezber Etkinlikleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:29 am tarafından Admin

» Namaz Dersleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:21 am tarafından Admin

» Regaip Kandili ile ilgili Hadisler
Perş. Mayıs 24, 2012 12:39 am tarafından Admin

» Regaib Kandili Nedir?
Perş. Mayıs 24, 2012 12:28 am tarafından Admin

» Üç Aylar İle İlgili Hadis-i Şerifler..
Perş. Mayıs 24, 2012 12:11 am tarafından Admin

Her gune ozel soz

Ezan Ve Namaz VakitleriEn iyi yollayıcılar

Istatistikler

Kullanıcılarımız toplam 203 mesaj attılar bunda 142 konu

Toplam 12 kayıtlı kullanıcımız var

Son kaydolan kullanıcımız: vildankader@gmail.com

Cevşen-ül Kebir

Ey OguL

EY OGUL...... Bu yalan dünya mesakkat ve çile yeridir,sikintisiz çilesiz hayat hayat degildir,musibetlerse iyilerin hep pesindedir,dinle bütün nebiler neler çekmis EY OGUL...... Ademle havva akibet cennetten kovuldu,yakubunsa yillarca gözleri görmez oldu,eyyubun vücudunu habis kurtlar bürüdü,dert çekmeden kemale eremezsin EY OGUL...... ibrahim gibi ateslere atilmadikça,ismail gibi minada kurban olmadikça,yunus gibi baligin karninda kalmadikça ,gerçek müslüman olamazsin EY OGUL....... Aise gibi iftiraya ugramadikça,musa gibi kizildenize açilmadikça,yusuf gibi kardesler kuyuya atmadikça,sen dervis olamazsin EY OGUL..... Isa gibi çarmiha zulmle gerilmedikçe,süleyman gibi kus dilini bilmedikçe,nuh gibi tufanda gemiye binmedikçe,cennet ucuz degil kazanamazsin EY OGUL..... Hazreti ömer adaletle daim yogruldu,meryem magarada babasiz çocuk dogurdu,rabia ise bodrumda yilanla dost oldu,çile çekmeden alim olamazsin EY OGUL..... Veysel karani ise ana sözü dinlerdi,mevlana hak hak diye dönüp rabbe yöneldi,evliya çelebi hep diyar diyar gezerdi,rabbini aramadan bulamazsin EY OGUL.... Ali hem cengaverdi hemde çok cesaretli,yunus taptuka yillarca hizmet eyledi,imami azam elma suyunu içiverdi,gaflete dalmadan uyanamazsin EY OGUL..... Hazreti Muhammed gibi hicret etmedikçe,ayagina deve dikenleri batmadikça,magarayi örümcekler agla sarmadikça,hak dostuna komsu olamazsin EY OGUL.... Peygamberimize amcasi çok eziyet etti,nuhun oglu ise gemiye binmedi,kabil kardesini vurup nefsine yenildi,düsman uzakta deme en yakinin EY OGUL..... Bütün çileler bosuna çekilmedi,aciyla sabirla biryerlere gelindi,hepside tek tek imtihana tabi tutuldu,kazananlar kevser suyundan içti EY OGUL...... Atese dayanacagin kadar günah isle,büyük ruhlar büyük aci çeker bunu belle,sen peygamberlerin kuranin yolunu izle,ne kadar haksizliga ugrasanda EY OGULLLLLLL....... Yazar: Nur Yuzlum________

  Gayrimuslim'e sadaka verilir mi?

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 207
  Kayıt tarihi : 18/03/12

  Gayrimuslim'e sadaka verilir mi?

  Mesaj  Admin Bir Perş. Nis. 12, 2012 2:29 am

  Esselamun aleykum

  Hukmunu bulamadigim bir soru'yu size sorma geregi duydum..
  Gayrimuslim'e sadaka verilir mi? Bunun Islam'da hukmu nedir?
  Dava adina verilmis sadaka'yi anlayabiliyorum. Fakat dava yapma gibi bir durum olmasa ve sirf yardim etmek icin onlara sadaka verilir mi?

  Sonra.. Bi sorum daha var, cevabi biraz daha mantiksal olacak sanirim ama yinede soruyorum:
  Diyelim ki dava yapma gibi bir luksun var (cevrendeki gayrimuslumler yardim ettigini goruyor ve Islam'i bu sekilde anlatabilme sansin oluyor), fakat verecegin sadaka Islam'la alakali olmayan bir dernek ile oluyor. Dolayisiyla da sadaka diye verilenleri bunlar iade ediyor.
  Bu dernegin amaci ise sadece insani bir yardim (en azindan oyle deniliyor). Ihtiyac sahiplerine herhangi bir mesaj verilirmi verilmezmi bilinmiyor. Yinede gozde gorulen ise 'bana yardim eden, sahip cikan musluman degil kafir' (yani yardim edilen bu sekilde dusunebilir). Bu durumda yardim etmek ne kadar dogru?
  (Yeterince Islam'i dernekler var biliyorum ama konumuz bu degil)
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 207
  Kayıt tarihi : 18/03/12

  Gayrimuslim'e sadaka verilir mi?

  Mesaj  Admin Bir Perş. Nis. 12, 2012 2:31 am

  2:272 — Onları hidâyete erdirmek sana düşmez. Allah dilediğini hidâyete erdirir. Hayır nâmına ne infâk ederseniz kendinizedir. Zaten yalnız Allah rızâsını kazanmak için infâk edersiniz. Verdiğiniz her hayır tâm olarak size ödenir. Ve siz, haksızlığa uğratılmazsınız.

  Ebu Abdurrahmân Neseî diyor ki: Bize Muhammed İbn Abdüsselâm İbn Abdurrahîm'in... ibn Abbâs'tan rivayetine göre o şöyle demistir : Ashâb müşrik olan akrabalarına az da olsa sadaka vermekten hoşlanmıyorlardı. Bu konuyu sorduklarında kendilerine müsâade edildi ve : «Onları hidâyete erdirmek sana düşmez. Allah dilediğini hidâyete erdirir. Hayır namına ne infâk ederseniz kendinizedir. Zaten yalnız Allah rızâsını kazanmak için infâk edersiniz. Verdiğiniz her hayır tâm olarak size ödenir ve siz, haksızlığa uğratılmazsınız» âyeti kerîme'si nazil oldu.

  Bu hadîsi Ebu Huzeyfe, İbn Mübarek, Ebu Ahmed ezZübeyrî ve Ebu Dâvûd el-Hadremî, Süfyân esSevrî*den rivayet etmişlerdir.

  İbn Ebu Hatim diyor ki: Bize Ahmed İbn Kasım İbn Atiyye'nin... İbn Abbâs'tan, onun da Rasûlullah (s.a.) dan rivayetine göre, Rasûlullah (s.a.) «Onları hidâyete erdirmek sana düşmez...» âyeti kerîme'si nazil oluncaya kadar ancak müslüman olanlara sadaka verilmesini emrederdi. Bu âyeti kerîme'nin nüzulünden sonra hangi dinden olursa olsun, isteyene sadaka verilmesini emrettiler.


  Senin durumuna gelince hristiyanlık propagandası veya başka bir propaganda aracı olarak kullanılmış olur.Kilşiler ister istemez kendine yardım yapan kişilere sıcak bakar onlarla ilişki kurar ve onlara özenir.Böylece her yardım eden bir şekilde kendi yaşam şeklinin,fikirlerinin propagandasını yapmış olur.Ben şahsen böyle bir kurum üzerinden yardım yapmam.

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 3:00 am