DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

*Hos Geldiniz* Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammed * Deyip OYLE CIKIN iNSALLAH
DOLUNAY FM ISLAMI FORUM

Saat

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?

Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok


Sitede bugüne kadar en çok 67 kişi Cuma Tem. 28, 2017 10:45 pm tarihinde online oldu.

Dua Kuran-i Kerim Dinle

En çok konu başlayanlar

En son konular

» Sabah ve İkindi Namazından Sonra Nafile Namaz Kılınır mı?
Çarş. Haz. 27, 2012 9:16 am tarafından Admin

» Kur'an okumanın zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:33 am tarafından Admin

» İslam Düşmanlarını Sevmenin Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:29 am tarafından Admin

» Vaktin Önemi ve Onu Boş Yere Harcamanın Zararları
Çarş. Haz. 27, 2012 8:26 am tarafından Admin

» Hadis Ezber Etkinlikleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:29 am tarafından Admin

» Namaz Dersleri
Perş. Mayıs 24, 2012 1:21 am tarafından Admin

» Regaip Kandili ile ilgili Hadisler
Perş. Mayıs 24, 2012 12:39 am tarafından Admin

» Regaib Kandili Nedir?
Perş. Mayıs 24, 2012 12:28 am tarafından Admin

» Üç Aylar İle İlgili Hadis-i Şerifler..
Perş. Mayıs 24, 2012 12:11 am tarafından Admin

Her gune ozel soz

Ezan Ve Namaz VakitleriEn iyi yollayıcılar

Istatistikler

Kullanıcılarımız toplam 203 mesaj attılar bunda 142 konu

Toplam 12 kayıtlı kullanıcımız var

Son kaydolan kullanıcımız: vildankader@gmail.com

Cevşen-ül Kebir

Ey OguL

EY OGUL...... Bu yalan dünya mesakkat ve çile yeridir,sikintisiz çilesiz hayat hayat degildir,musibetlerse iyilerin hep pesindedir,dinle bütün nebiler neler çekmis EY OGUL...... Ademle havva akibet cennetten kovuldu,yakubunsa yillarca gözleri görmez oldu,eyyubun vücudunu habis kurtlar bürüdü,dert çekmeden kemale eremezsin EY OGUL...... ibrahim gibi ateslere atilmadikça,ismail gibi minada kurban olmadikça,yunus gibi baligin karninda kalmadikça ,gerçek müslüman olamazsin EY OGUL....... Aise gibi iftiraya ugramadikça,musa gibi kizildenize açilmadikça,yusuf gibi kardesler kuyuya atmadikça,sen dervis olamazsin EY OGUL..... Isa gibi çarmiha zulmle gerilmedikçe,süleyman gibi kus dilini bilmedikçe,nuh gibi tufanda gemiye binmedikçe,cennet ucuz degil kazanamazsin EY OGUL..... Hazreti ömer adaletle daim yogruldu,meryem magarada babasiz çocuk dogurdu,rabia ise bodrumda yilanla dost oldu,çile çekmeden alim olamazsin EY OGUL..... Veysel karani ise ana sözü dinlerdi,mevlana hak hak diye dönüp rabbe yöneldi,evliya çelebi hep diyar diyar gezerdi,rabbini aramadan bulamazsin EY OGUL.... Ali hem cengaverdi hemde çok cesaretli,yunus taptuka yillarca hizmet eyledi,imami azam elma suyunu içiverdi,gaflete dalmadan uyanamazsin EY OGUL..... Hazreti Muhammed gibi hicret etmedikçe,ayagina deve dikenleri batmadikça,magarayi örümcekler agla sarmadikça,hak dostuna komsu olamazsin EY OGUL.... Peygamberimize amcasi çok eziyet etti,nuhun oglu ise gemiye binmedi,kabil kardesini vurup nefsine yenildi,düsman uzakta deme en yakinin EY OGUL..... Bütün çileler bosuna çekilmedi,aciyla sabirla biryerlere gelindi,hepside tek tek imtihana tabi tutuldu,kazananlar kevser suyundan içti EY OGUL...... Atese dayanacagin kadar günah isle,büyük ruhlar büyük aci çeker bunu belle,sen peygamberlerin kuranin yolunu izle,ne kadar haksizliga ugrasanda EY OGULLLLLLL....... Yazar: Nur Yuzlum________

  İSLAMDA NAMAZ (KURANA GÖRE NAMAZ) NASIL OLMALIDIR

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 207
  Kayıt tarihi : 18/03/12

  İSLAMDA NAMAZ (KURANA GÖRE NAMAZ) NASIL OLMALIDIR

  Mesaj  Admin Bir Çarş. Mayıs 09, 2012 1:53 am

  İSLAMDA NAMAZ (KURANA GÖRE NAMAZ) NASIL OLMALIDIR

  İnsanları islam’ın diğer emirlerinden uzak tutarak, o emirlerin doğru ifa edilmesini engelleyebilen şeytan ve dostları, namaza da müdahale etmişler ve bu müdahaleye maruz kalan insanlar, namazın anlamından uzak bir konuma düşmüşlerdir.

  Nitekim halkında Müslüman olan ülkelerde yaşayan birçok insan namaz kılmakta, fakat ne var ki kıldıkları namazın içeriğinden habersiz, bilgisiz bulunmaktadırlar. Kur'an-ı Kerim ifadesiyle bu kimseler namazlarında yanılgıdadırlar; ne için, nereye yöneldiklerinin, ne yaptıklarının bilincinde değildirler..

  İşte (şu) namaz kılanların vay haline, ki onlar namazlarında yanılgıdadırlar. Onlar gösteriş yap-maktadırlar.” [Maun (107) - 4 ]

  Müslümanların en görkemli ve en anlamlı ibadeti olan namaz, günümüzde ne yazık ki Önemini ve etkinliğini kaybeden bir eylem durumuna getirilmiştir. Namaz kılmayı veya hacca gitmeyi ticari bir bonservis olarak kullananları bir kenara bıraksak bile samimi Müslümanlarda da namaza ilişkin yanılgılarla karşılaşabiliyoruz.

  Toplumdaki bozulma ile ilgili olarak; “Ne yapmalı?” sorusuyla yanınıza gelen bir Müslümana; “Öncelikle dosdoğru namaz kıl” denildiğinde hemen suratı asılmakta ve; “biz ne yapıyoruz sanıyorsun, Zaten namazı kaçırmıyoruz, kılıyoruz” şeklinde basit cevaplar verilmektedir!.

  “Namazın dosdoğru kılınması” deyiminden sadece namazın aksatılmamasını anlayanlar, doğru Namazın insana kattığı değerlere kavuşamamakta ve namazın faydalarından yararlanamamaktadırlar.

  Oysa ki bu namaz Mekke dönemi Müslümanlarının en büyük eylemlerindendi. Bu kutlu Müslümanlar dosdoğru kıldıkları namaz ile cahili pisliklerden temizleniyorlar, dosdoğru kıldıkları namaz ile dosdoğru bir Rabbani kimliğe kavuşuyorlardı.

  Geçmişte olduğu gibi günümüzde de kurandan habersiz olarak (cahili toplumlar şeklinde) yaşayan çoğu müslümanlar, bu cahiliyeden kaçınılmaz olarak etkilenmektedirler. Bu Müslümanlara sosyal yaşantıları esnasında cahiliyeden birçok izler, birtakım pislikler bulaşmaktadır.

  Böyle bir konumda bulunan Müslümanların öyle namaz kılmaları gerekir ki, kılacakları bu namaz ile üzerlerindeki cahili izler ve pislikler dökülebilsin. Dosdoğru kılacakları bu namazla dirilsinler, bu namaz İle Rabbani iklimi teneffüs etsinler, onunla beslensinler.

  Allah'ın huzuruna durdukları zaman, neleri terk etmeleri gerektiğini ve neleri terk ettiklerini bilsinler.

  Yöneldikleri kıbleye, vücutlarıyla, akıllarıyla, fikirleriyle, kalpleriyle, her şeyleriyle yönelsinler. Allah şahittir, böylesi namazlara ihtiyacımız var! Havaya, suya, ekmeğe muhtaç olmamızdan daha fazla , çok daha fazla muhtacız böylesi namazlara.

  Çünkü böyle kılınan namazlarda temizlenebilecek ve böylesi namazlarda dirilebileceğiz.


  Bu bilinçle namazı eda edilmelidir. Namazı bu bilinçle eda ettikten sonrada Allah’ın her şeyi gördüğü, bildiği gerçeğini unutmayıp, namazların içeriği hatırlanarak ona uygun yaşanmalıdır.


  Evlerimizde namaza durmazdan önce şöyle bir düşünelim! Resulullah (s.a.v.) o sırada, evimize teşrif etmiş olsa, Resulullah (s.a.v.)'in bulunduğu odaya, onun huzuruna nasıl gireriz? Bunu düşünelim!...

  Vücudumuzun heyecanla titremesini, kalbimizin saygıyla çarpışını dinleyelim!

  Sonra seccademize bakalım! Kendi kendimize; “Şimdi Resulullah (s.a.v.)'in huzuruna değil, onun ve hepimizin Rabbi olan Allah (c.c.)'ın huzuruna çıkıyorum” diyerek kendimizi uyaralım. Saygıyla, titreyerek, severek, sevinerek girelim O'nun huzuruna.

  “Allahuekber” diyerek O'nu tekbir ettiğiniz zaman, O'nun dışında kalan her şeyin küçüklüğünü, acizliğini bir kez daha idrak edelim. Namaz boyunca Rabbimizden dilemenin, Rabbimize açılmanın, Rabbimize sığınmanın büyüklüğünü idrak edip, bunu içimize çekelim.


  Sonra; açın ellerinizi, isteyin Rabbinizden, O'ndan isteyin, Malik'ül Mülk'ten isteyin, Rahman ve Rahim olandan isteyin. “…YALNIZ SANA KULLUK EDER, YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ...” ipucunu hatırlayarak, başkalarına kulluk etmenin rezilliğini, Allah’ın yardımı yanında, hiç kimsenin yardımının zerre kadar önemi olmayacağını iyi bilelim.

  Sonra, kendimiz için dilediklerimizi, kardeşlerimiz için isteyelim, garipler, mustazaflar, muvahhidler için isteyelim.

  Tabi bütün bunların gerçekleşmesi için, önce namazın ne olduğunu doğru bilmemiz gerekir.

  Namaz, bildiğimizi gibi peygamber efendimizden öncede pratiği olan bir İslam emridir. Peygamberimiz zamanında ve kuran emri ile namazın sadece içeriği değiştirilmiştir. Bilinen kıyam, rüku, secde şekli muhafaza edilmiştir. Ama, bundan böyle değişen namazın içeriği; sadece kurandan olmuştur. Bu nedenle bundan böyle, eskiden olduğu gibi namazın içinde, herkes dilediği gibi söz ve isteklerde bulunamayacak, sadece kurandan okuyabilecektir.

  Namazın içerisine kurandan olmayan söz ve dualar katılırsa, namaz doğru namaz olmayacaktır. Bu nedenle namazlarımızda, sadece kurandan ayetleri kullanmak gerekir. Bu ayetlerinde anlamlarını bilerek kullanmamız gerekir.

  Yani, anlamını bilmeden ellerimizi kavuşturup yabancı bir dilden mırıldanmak ve doğru namaz kıldığımızı sanmak yerine namazda ne dediklerimizi bilmeli, o dediklerimizin ağzımızdan çıkarak kulağımıza, oradanda akıl merkezine ve buradaki kabulden sonra kalbe de destekletmek üzere kalbe gönderilmesini sağlayabilmeli, bütün bunları kalben kabul ederek yapabilmeliyiz.


  Yani namazda, ne dediğimizi bilmeli, Allah’a hamd’imizi doğru yapabilmeli, ondan neler dilediğimizi doğru bilmeliyiz.

  Bu nedenle, okuduğumuz sure yada duaların anlamını bilmiyorsak, Arapça okuyarak, anlamadan namazı tamamladığımızı sanarsak yanılırız.

  Ya anlamını öğrenip Arapça eda etmeli, yada buna güç yetmiyorsa, hangi dilden tam olarak anlamını biliyorsak, o dilden eda edebilmeliyiz.

  Unutmayalımki, doğru namaz, içeriği bilinen namazdır. İçeriği bilinmeden, anlaşılmaz şekilde kıldığımız namaz, namaz değildir. Önemli olan dil değil, anlamaktır. Allah her dili bilmektedir.

  Bu nedenle, anlamını bilmeye güç yetiremediğimiz diller yerine, anlamını bilerek ibadetimizi yapmak, bizi isteneni gerçekleştirmede tartışmasız başarılı kılacaktır.

  Ancak böyle bir namaz, daha sonrasında yanlışa, harama düşmeyi engelleyebilir. Çünkü, bunlara meyleden nefis, daha öncesinde tanık olduğu namaz içeriğine esir olacak, bu pis işlerden uzak kalabilecektir.

  Aksi halde, “namaz” başka bir zamanda ve bilinmeyen bir olgu olarak kalacak, ama “yanlış yada harama düşme” bu zamanda ve bilinen bir gerçek olarak müslümanı zora sokacaktır.

  İşte bu nedenle bilerek kılalım namazlarımızı.

  Sonra doğrulup seccademizden; dosdoğru kimliklerle, dosdoğru eylemlere doğru yürüyelim…

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 3:54 am